czcionka: największa srednia domyslna kontrast: kontrast
e-wokanda
Wyszukaj
Strona głównaInformacje podmiotoweRzecznik prasowyJednostki podległePrzydatne stronyGalerieKontaktMapa stronyInformacje Biuletyn Informacji Publicznej (BIP)
strona główna»aktualności»reorganizacja sądów rejonowych
drukuj stronę

Reorganizacja sądów rejonowych

Szanowni Państwo w związku z wejściem w życie dnia 1 stycznia 2013 roku Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 roku w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych — uprzejmie informujemy, iż 79 najmniejszych sądów rejonowych, czyli takich w których pracuje do 9 sędziów włącznie, zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych.

W obszarze apelacji łódzkiej reorganizacji podlegać będą:

1. Sąd Rejonowy w Brzezinach
2. Sąd Rejonowy w Krotoszynie
3. Sąd Rejonowy w Łęczycy
4. Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie
5. Sąd Rejonowy w Pleszewie
6. Sąd Rejonowy w Rawie Mazowieckiej
7. Sąd Rejonowy w Sierpcu

W wymienionych powyżej sądach zmienią się pieczęcie i tablice na ich budynkach. Z inną nazwą, ale w tym samym miejscu, z tymi samymi sędziami i urzędnikami sądy te nadal będą funkcjonowały. Wciąż będzie można w nich załatwić istotne dla obywateli sprawy np.: złożenie pozwu, czy wniosku o wpis do księgi wieczystej. Nadal będą w nich funkcjonować, tak jak dotychczas wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych.
Celem zmian jest przede wszystkim, bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału sędziów, usprawnienie organizacji ich pracy, równomierne obciążenie ich obowiązkami, dzięki czemu sądy będą lepiej służyć obywatelom.
Dzięki reorganizacji będzie można zapewnić równe obciążenie pracą sędziów,  bez względu na to, w którym sądzie pracują, jak również efektywniej reagować na braki kadrowe lub zaległości w sądach. Obciążenie pracą sędziów będzie równomierne, i co najważniejsze, sprawy rozstrzygane będą szybciej.
Konsolidacja najmniejszych sądów to jeden z wielu kroków, które trzeba zrobić, aby usprawnić pracę polskich sądów.

Metryka dokumentu


Utworzył: W dniu: Opublikował: W dniu:
Przemysław Stalski 20-12-2012 Przemysław Stalski 20-12-2012
Historia zmian
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Sądu Apelacyjnego w Łodzi